Marta Norenberg  – Sztuk Kilka – www.sztukkilka.pl

1.Twój biznes w jednym zdaniu.

Szalone koncepcje, nietypowe materiały, fascynacja fakturami i kolorami zamknięta w formie biżuterii autorskiej.

2. Od ilu lat go prowadzisz?

41 miesięcy, czyli ciut ponad trzy lata.

3. Co robiłaś wcześniej?

Studiowałam, praktykowałam, szukałam swojej artystycznej drogi. Ukończyłam historię sztuki, układałam wielkoformatowe mozaiki ze szkła, wykonywałam witraże i topiłam szkło w technice fusingu, niejeden miesiąc spędziłam na bezrobociu. Wszystko po to, aby dowiedzieć się, że moją prawdziwą miłością jest praca w srebrze.

4. Z czego konkretnie żyjesz?

Ze sprzedaży biżuterii tworzonej przeze mnie w pojedynczych egzemplarzach.

5. Z jak dużą inwestycją na start związany był twój biznes?

Sporą… wyposażenie pracowni jubilerskiej nie należy do najtańszych, udało mi się pozyskać dotację z Urzędu Pracy w wysokości 20 000 zł, do tego własne oszczędności.

6. Co uznajesz za swój największy sukces?

Mogę tworzyć biżuterię i znajduję na nią klientki! Nie poddałam się rutynie wykonywania powtarzalnych przedmiotów, co zdarza się wielu twórcom z tej dziedziny. Pokonałam strach przed odrzuceniem nietypowych projektów i zaczęłam je realizować. Do tego połączyłam swoją pasję do historii sztuki ze złotnictwem i od kilku lat swoją wiedzą dzielę się na łamach bloga.

7. Jakie są twoje supermoce?

Samoorganizacja / wielozadaniowość i nieskończona ilość pomysłów.

8. Opowiedz o swoich biznesowych porażkach.

Będą trzy: 1.Łapanie zbyt wielu srok za jeden ogon, to był mój największy błąd w początkach działalności. Chciałam robić biżuterię i przedmioty użytkowe ze szkła oraz ceramikę… to za dużo dla jednego człowieka. 2. Nieumiejętność mówienia “NIE”, bardzo trudno odmówić klientowi, gdy zgłasza się ze swoim pomysłem, ale czasem trzeba wypuścić go z rąk i przekazać innemu twórcy. 3. Niedocenianie swojej pracy, jeśli ja nie cenie swojej inwencji i czasu, to kto to ma zrobić!?

9. Gdybyś jeszcze raz startowała, jaki biznes założyłabyś dziś?

Od razu byłaby to pracownia biżuterii

10. Jak się promujesz?

Regularnie prowadzę Fanpage / Instagram / Pinterest. Mam własną stronę www i w jej ramach prowadzę blog, gdzie dzielę się wiedzą z zakresu historii biżuterii, miejsc z nią powiązanych, odkrywam przed czytelnikami tajniki mojego warsztatu i etapy powstawania prac. Współpracuję z galeriami internetowymi i innymi twórcami, od czasu do czasu wypożyczam biżuterię na sesje zdjęciowe lub do programów telewizyjnych.

11. W co warto inwestować?

Mój biznes opiera się na doznaniach wizualnych, zatem na pewno w funkcjonalną i estetyczną stronę internetową. Ważne są wysokiej jakości zdjęcia, zainwestowałam w aparat i sprzęt foto, co zwraca się z nawiązką. Spójna identyfikacja wizualna również przydaje się w działaniach w internecie, no i oczywiście kalendarz z ogromną ilością miejsca na notatki.

12. Do kogo dzwonisz jak masz biznesowy dylemat?

Rozważam za i przeciw, rozpisuję, wykreślam i wraz z mężem robię burzę mózgów. Czasem odkładam dylemat na później, aby go spokojnie przetrawić.

13. Kto cię inspiruje? Kogo podziwiasz? Komu zazdrościsz?

Hmmm… Nie mam stałych wzorców, oczywiście podglądam poczynania różnych osób z branży kreatywnej, ale nigdy się nad nimi zbyt długo nie zatrzymuje. Nadmierne przyglądanie się innym nie byłoby rozwijające, wolę skupić się na swoich planach, marzeniach i działaniach. Jednak podziwiam sposób w jaki swoją firmę rozwinęła Anna Orska, choć czasem zazdroszczę tak szerokiej rozpoznawalności jej marki, choć zasłużyła. Zachwyca mnie, jak dwie dziewczyny rozwinęły portal o sztuce – Niezła Sztuka i namówiły do współpracy grono osób z całej Polski. Niezmiennie inspirują mnie twórcy dawnych wieków, malarze, rzeźbiarze, złotnicy…

14. Śmiałe niezrealizowane marzenie (związane z biznesem)?

Własny butik z biżuterią.

15. Czego się wstydzisz?

Auć… siebie samej.

16. Na co przeznaczyłabyś 100, 1000, 10000 złotych gdybyś dostała taką kwotę na rozwój biznesu?

100 zł – elementy do identyfikacji wizualnej (pieczątki / naklejki) 1000 zł – specjalnie zaprojektowane pudełka do wysyłania przesyłek z biżuterią 10000 zł – profesjonalna sesja zdjęciowa biżuterii na modelkach i katalogi z jej prezentacją dla klientów i galerii, z którymi chciałabym rozpocząć współpracę.

17. Twoja największa biznesowa pięta achillesowa.

Pracoholizm i zbytnie przejmowanie się “co powiedzą inni” (to taka życiowo – firmowa pięta 🙂

18. Najlepsza rada biznesowa jaką słyszałaś?

Kto Cię doceni, jeśli Ty sama najpierw tego nie zrobisz?

19. Z kim byś się zamieniła chętnie na życie zawodowe?

Z nikim.

20. Plany na najbliższą przyszłość?

Wybudowanie nowej pracowni!

21.Zaskakujący fakt o Tobie, którego byśmy się nie spodziewały przeczytawszy Twoje dotychczasowe odpowiedzi?

W dzieciństwie byłam totalną bałaganiarą.