Sylwia Czajka Jansen to TALENT EXPERT www.scjansen.com

1.Twój biznes w jednym zdaniu.

Odkrywam Gallupowe talenty, uczę zarządzania, pomagam ustawiać kariery i miejsca pracy pod ludzi, a nie odwrotnie.

2. Od ilu lat go prowadzisz?

Tak na dobre zaczęłam działać w kwietniu 2016.

3. Co robiłaś wcześniej?

Byłam specem od zarządzania a konkretnie dyrektorem personalnym w Shellu, Heinekenie, Philipsie, LG Philipsie w Czechach i paru innych korporacjach. Zawsze lubiłam coś więcej i inaczej więc mam na koncie też bycie menadżerem od jakości i operacyjnym. Mój największy zespół liczył 90 osób. (Tak, tak! pracowałam w korpo przez 18 lat i uważam, że bardzo dobrze mi to zrobiło.)

4. Z czego konkretnie żyjesz?

Na ten moment z coachingów indywidualnych, warsztatów dla kobiet (Odkrywanie Talentów, Liderka Talentów) i projektów doradczych dla firm.

5. Z jak dużą inwestycją na start związany był twój biznes?

Około 50 tysięcy złotych. Certyfikat coacha mocnych stron w Gallupie to lwia część tej inwestycji. Do tego strona www, gadżety wizerunkowe, materiały szkoleniowe, materiały edukacyjne. Lubię rzeczy wartościowe i piękne.

6. Co uznajesz za swój największy sukces?

Mój największy sukces to moje aktualne życie. Robię to co lubię i jak lubię. Mam rodzinę, jaką zawsze chciałam- dwie córy i męża, psa. Podróżuję. Poznaję. Odkrywam. Doświadczam. Tworzę. Marzę.

7. Jakie są twoje supermoce?

Najbardziej lubię swoją gallupowską kreatywność (talent Ideation). W połączeniu z moim zawodowym doświadczeniem i życiową intuicją (40 lat minęło) to jest naprawdę super moc. Mam dar widzenia (porządku w chaosie), tworzenia (czegoś z niczego) i ogromną potrzebę przekładania teoretycznej wiedzy na użyteczne dla ludzi narzędzia, doświadczenia, programy. Kiedy pracuję z ludźmi bardzo szybko identyfikuję ich super moce i ich super blokady. Wróżką nie jestem, ale biznesową czarownicą lub szamanką być może.

8. Opowiedz o swoich biznesowych porażkach.

Takiej porządnej porażki to chyba jeszcze nie zaliczyłam. Ubolewam natomiast nad tempem w jakim się rozwijam. Rzeczywistość ślimaczy się za planami w mojej głowie.

9. Gdybyś jeszcze raz startowała, jaki biznes założyłabyś dziś?

Taki sam. Tylko zaczęłabym dużo wcześniej. Mam tyle pomysłów, że zaczynam się bać, że nie zdążę ich wszystkich zrobić.

10. Jak się promujesz?

Jestem na FB, na Linkedinie, bywam (ale za mało) na konferencjach, szkoleniach.

11. W co warto inwestować?

To zależy, jaki biznes. Myślę, że zawsze warto inwestować w siebie. Nie zawsze się opłaca (zwrot trudno oszacować). Ale jeśli nawet nie zwróci się finansowo to zwraca się życiowo – jest radość z samego uczenia, z poznawania nowego, z poznawania nowych ludzi. Przecież biznes ma wzbogacać życie a nie odwrotnie? Jeśli chodzi o mój biznes- to inwestuję w wiedzę, relacje, piękne materiały, promocję. Pod klientów i pod siebie.

12. Do kogo dzwonisz jak masz biznesowy dylemat?

To zależy ile czasu mam na jego rozwiązanie i jakie mogą być skutki podjętej przeze mnie decyzji. Jeśli ryzyko jest spore to w pierwszej kolejności rozmawiam z moim mężem. Sam prowadzi biznes już od dłuższego czasu i dobrze mu to wychodzi. Jeśli u niego nie znajduję tego, czego szukam to dzwonię lub umawiam się z kimś “kto się zna”. A jak i to nie jest możliwe to szperam – po internecie, książkach, kursach (aktualnie kończę B-school- super szkoła). A jak nie mam czasu, albo dylemat niewielki to eksperymentuję. Myślę sobie najpierw “co najgorszego może się stać ?” Zazwyczaj te najgorsze rzeczy dzieją się w głowie, nie w realu.

13. Kto cię inspiruje? Kogo podziwiasz? Komu zazdrościsz?

Jest wiele osób, które mnie inspirują. To znowu drugi mój talent gallupowski – Indywidualizacja. Dostrzegam to, co ludzi wyróżnia i to mnie inspiruje. Pozytywnie lub negatywnie. Na moim zeszycie mam napisane “nie ma ludzi bezwartościowych, zawsze można służyć za zły przykład” -cudowne nieprawdaż? A jeśli chodzi o takie ikony inspiracji – to są nimi: Martyna Wojciechowska (za styl życia), Marie Forleo (za 1000% pozytywnej wiary w człowieka) , Penelope Cruz (kobieca w każdym calu), Meryl Streep (profesjonalistka totalna), Michele Obama (żona doskonała). Wszystkie uwielbiam!

14. Śmiałe niezrealizowane marzenie (związane z biznesem)?

Własna przestrzeń. Piękna i przestronna, w której lubię być i do której lubią przychodzić ludzie. Kwatera główna mojego zespołu i talentowego biznesu. W Krakowie nad Wisłą. Tam mamy burze mózgów, tam przyjmujemy klientów, tam tworzymy nowatorskie rozwiązania dla biznesu, tam planujemy talentową rewolucję… Podsumowując i przekładając to marzenie na zadania: własna przestrzeń, zespół i innowacyjny produkt. A w dalszej perspektywie marzy mi się fundacja, która będzie zmieniać podejście do uczniów i nauczania w szkołach: pod talent i pod doświadczanie.

15. Czego się wstydzisz?

Ostatnio odkryłam, że moją największą blokadą w rozwoju biznesu są za małe marzenia. Wstydziłam się marzyć WIELKIMI LITERAMI. Jak widać w poprzednim pytaniu pracuję nad tym :-).

16. Na co przeznaczyłabyś 100, 1000, 10000 złotych gdybyś dostała taką kwotę na rozwój biznesu?

100 zł na kawę i lunch z jakąś nowo poznaną osobą np. z Latającej Szkoły, 1000zł na prelekcję na temat talentów i ich wykorzystania wśród kreatywnych kobiet, a 10000 na zorganizowanie porządnej konferencji talentowej

17. Twoja największa biznesowa pięta achillesowa.

Technologia – żyć się bez niej nie da, a tymczasem tak bardzo szkoda mi życia na zgłębianie jej sekretów :-). Do tego ciągle się zmienia!

18. Najlepsza rada biznesowa jaką słyszałaś?

Rób swoje.

19. Z kim byś się zamieniła chętnie na życie zawodowe?

Z nikim. Jestem happy tu gdzie jestem. Gdybym zmieniła życie zawodowe poszłyby za tym inne sfery życia. Byłoby inne miasto, inni ludzie, inne wakacje, inne …życie. Wiem, co mówię bo już kilka razy życie zawodowe zdeterminowało moje życie w ogóle. Teraz inaczej ustawiam priorytety.

20. Plany na najbliższą przyszłość?

W czerwcu webinar dla osób, które chcą lub myślą, że chcą zostawić etat i rozpocząć własną działalność. To wielka zmiana, którą sama przeszłam i chcę się podzielić tym doświadczeniem, wcale nie łatwym. Poza tym sklepik internetowy, kilka nowych produktów, wywiadów, warsztatów dla talentowych entuzjastów.

21.Zaskakujący fakt o Tobie, którego byśmy się nie spodziewały przeczytawszy Twoje dotychczasowe odpowiedzi?

Może to, że przed kamerą mam takiego pietra, że wolałabym występować na żywo przed setkami ludzi! Jak ja poczynię ten webinar??? Ale słowo się rzekło!