Z okazji Zlotu 2017 (21-22 stycznia 2017) wydajemy antologię tekstów zlotowych. Napisanych przez Zlotowiczki. Zapraszamy do nadsyłania tekstów. Chcemy zabrać w całość historie okołozlotowe, które domagają się opowiedzenia. Każda uczestnika Zlotu 2017 dostanie w prezencie 2 pięknie wydane egzemplarze książki. Redakcją antologii zajmie się Elżbieta Soszyńska. Tekst prosimy nadsyłać od dziś do 21 września 2016 na adres mailowy ela@latajacaszkola.pl

Skrócone zasady:

  1. Napisanie tekstu, który zostanie wybrany do antologii wiąże się z przekazaniem nam prawa do publikacji tekstu w książce, która zostanie bezpłatnie rozdana uczestniczkom Zlotu. Bycie autorką antologii nie wiąże się z otrzymaniem żadnych finansowych benefitów, ani biletu czy też zniżki na Zlot. Autorka otrzyma jeden egzemplarz więcej niż reszta uczestniczek. Szukamy osób, dla których samo opublikowanie tekstu w takim kontekście jest gratyfikacją samą w sobie. Autorka zostanie przedstawiona za pomocą krótkiego biogramu z odnośnikami do jej ewentualnej strony www lub innych miejsc, gdzie można ją znaleźć.
  2. Napisanie tekstu do antologii nie obliguje do udziału w Zlocie. Autorka, która chce opublikować tekst, a nie chce lub nie może wziąć udziału w Zlocie otrzyma książkę przysłaną pocztą.
  3. Bardzo możliwe, że będziemy musiały dokonać selekcji tekstów. Nie wiemy jeszcze ile tekstów dostaniemy i na ile będą się one nadawały do druku. Zastrzegamy sobie prawo do selekcji nadesłany tekstów bez podawania uzasadnienia.

Teksty o objętości (od pół do 10 stron) prosimy tworzyć wokół jednego (lub kilku) z następujących wątków:

1. CZARNA DZIURA

Ten moment na dnie. I to, że się odbiłaś. Jak to się stało. Jak tam było? Możesz opowiedzieć o depresji, o stracie, o beznadziejnej sytuacji finansowej. Czarna dziura to miejsce do którego każda z nas trafia. Niektórzy mówią, że może być portalem do wyjścia na wyższy poziom, w grze zwanej życie. Wiadomo też, że to miejsce, gdzie podcinane są skrzydła, a marzenia pękają jak mydlane bańki. „Co robić jak jest naprawdę źle” – to pytanie nurtuje wiele z nas. Nie chcemy recept ani dobrych rad cioci Kloci. Chcemy posłuchać autentycznych opowieści. Bo one działają jak lekarstwa i podnoszą na duchu.

2. BÓJ SIĘ I RÓB

To hasło słyszał już każdy związany z Latającą Szkołą. W tej części opublikujemy odważne historie. Założyłaś własny biznes, pojechałaś na koniec świata aby wspiąć się na najwyższy szczyt, odeszłaś od męża alkoholika, założyłaś stowarzyszenie? Chcemy posłuchać śmiałych opowieści z całej Polski.

3. “DREAM BIG”

Kto nie lubi anglicyzmów, musi przeżyć ten tytuł. Sorry, Winnetou. W angielskim dwuznaczność słowa dream (marzenie,  śnienie), oddaje dokładnie to, co chcemy wyrazić. Opowiedz nam o swoim marzeniu, o wizji z porządku snu (nie rozumianego jako przeciwstawność rzeczywistości, czyli fałsz, ułudę, iluzję, lecz raczej jako miejsce w którym do głosu dochodzi to co podświadome. I teraz uwaga na słowo big bo jest trochę tricky. Czyli podstępne. Nie chodzi tylko o marzenia w stylu „uratuję świat/zostanę drugą Ochojską/założę drugiego Facebooka” – o znaczy, jeśli są autentyczne, to też są ok. Ale nie cenzuruj prawdziwego głosu serca. Jeśli czujesz, że twoje marzenie domaga się coming outu – daj mu szansę. Może dotyczyć pracy, własnej firmy, podróży, twórczego przedsięwzięcia – czegokolowiek! Ok, wiem, w tym akapicie aż roi się od anglicyzmów i purystom językowym otwierają się noże w kieszeniach.

4. MOJA LINIA KOBIET

Tutaj prosimy o historie związane z Twoimi przodkiniami. Linia kobiet biegnie wstecz – od matki, przez babki, prababki, wstecz do początków historii. Często ukrywa wiele bólu, cierpienia i napięcia, które odczuwamy do dziś, mimo, ze przynależy do przeszłości. Napisz tekst o swojej prababci, babci, mamie. O kobietach z twojego rodu. A jeśli nie chcesz, to może o rodzie wyobrażonym. Możesz dać wyraz hołdowi lub pretensjom. Ty decydujesz. Może bliżej Ci do innych kobiet – spoza rodziny. Stawiasz się w linii z jakaś grupą, która była przed Tobą i wydeptała ścieżkę dla Ciebie. To nie musi być stricte opowieść o linii wyznaczonej krwią i rodem. Chodzi o dziedziczenie, pamięć, o zawdzięczanie czegoś poprzednim pokoleniom, przekazywanie/nieprzekazywanie czegoś dalej.

5. PRZYJAŹŃ/SIOSTRZEŃSTWO

Opowiedz nam o swoich przyjaciółkach, kamratkach, siostrach (rodzonych lub nie) i o tym jak wpływa ich obecność na Twoje życie. Chcemy posłuchać o tym szczególnym rodzaju wsparcia i towarzyszenia sobie w życiu jaki możemy sobie dać nawzajem jako kobiety. To nie muszą być tylko opowieści pochwalne i podziękowania za długoletnią przyjaźń. Możesz też dać wyraz rozczarowaniu lub tęsknocie. Liczy się prawda, o której masz ochotę opowiedzieć.

6. PRZEMIANY

Byłaś szefową działu w korporacji, dzisiaj zarabiasz na życie masażami hawajskimi? A może na odwrót? Byłaś kurą domową, która została gazelą biznesu? Przeszłaś długą drogę. Zmieniłaś się. Chcemy posłuchać o twojej przemianie. Zewnętrznej, wewnętrznej, każdej. Nie musi być spektakularna, ani szokująca. Może być subtelna. Bardziej chodzi o opowiedzenie tej historii od środka.