Oto lista lektur, które polecacie. W nawiasie – kto poleca.

Meg Mateo Ilasco  “Turn Your Creative Hobby into a Business” (Anna Jakubiak)

Barbara Fredrikcson “Pozytywność” (Marta Kowerko-Urbańczyk)

Jack Hawley “Potęga duchowego zarządzania” (Beata)

Spencer Johnson “Kto zabrał mój ser?” (Agnieszka Brzezoń)

Katarzyna Miller “Chcę być kochana tak jak chcę” (Aleksandra Janowska)

Magda Bębenek “Polka potrafi”(Katarzyna Gruk, Aleksandra Janowska)

Clarissa Pinkola Estes “Biegnąca z wilkami” (Aleksandra Janowska, Katarzyna Płaza)

Agnieszki Suchowierska Bajka to życie albo z jakiej jesteś bajki.” (Aleksandra Janowska)

Olga Kozierowska ” Sukces pisany szminką” (Katarzyna Gruk)

Michele Fitoussi „ Helena Rubinstein. Kobieta która wymyśliła piękno” (Ewa Góra-Zastawny)

Jason Fried, David Heinemeier Hansson REWORK (Ola Bienas)

Katarzyna Frużyńska poleca i uzasadnia:

“Życie jako sztuka możliwości” – Benjamin i Rosamund Zander

on dyrygent, ona konsultantka, odważne wnioski i muzyczna lekkość całości! Czytam i wracam, by sprawdzić, czy daję ludziom 5-tki, czy sprawiam że błyszczą im oczy i czy gram na jednym pośladku. Zander zainspirował mnie tez do blogowania, ale to już inna historia, może na wakacyjny list do Latającej Szkoły?:)

“Radiota” – Marek Niedźwiecki – kocham Trójkę i jego głos (jakby powiedział, że kończy się świat, to bym pewnie stwierdziła “no tak, to czas się zbierać”), a od niedawna uwielbiam jego książkę, bo mądrze i trudno pisze o pasji. I to z niej wywnioskowałam, co może się przydać twórcom wszelakim:

  1. Jeśli wiesz, czego chcesz, wszystko Cię do tego poprowadzi (kółko recytatorskie nauczy cię dykcji, koleżanka z Zachodu wyśle płyty, będziesz dzwonił i pisał do tych bidnych redaktorów z Trójki, aż sobie o Tobie w końcu przypomną). Tylko czy wiesz co to takiego?
  2. Będziesz dziwakiem. Ludzie będą się śmiać z Twoich zainteresowań – zamiast iść na piwo z kolegami przesłuchujesz stare taśmy, słuchasz radia i notujesz w zeszycie najlepsze utwory.
  3. Jeśli wiesz, czego chcesz, czy naprawdę robisz 100% aby to osiągnąć?
  4. To będzie twoja tajemnica i intymne marzenie, coś czym dzielisz się tylko z najbliższymi. Będzie Cię to męczyć, ale nie będziesz chciał robić niczego innego.
  5. Może i do końca życia będziesz się stresował, czy robisz to tak dobrze jakbyś chciał i coś poprawiał. To pewnie znaczy, że Ci bardzo zależy.

“Non-Violent Communication” Marshalla Rosenberga – jako trener i coach pracuję często z ludzkimi emocjami, wiec wydaje mi się ważne, żeby mieć poukładane swoje. I ta książka dała mi parę odkryć na całe życie, z którymi walczę i spieram się cały czas: że inni ludzie nie są odpowiedzialni za poziom mojego szczęścia. Że z potrzebami i uczuciami się nie dyskutuje. Że jeśli o coś prosisz, ale złościsz się, gdy ta prośba nie jest spełniona, to znaczy, że to było żądanie.  Że jest wiele strategii na realizację Twoich potrzeb. Wreszcie, że wdzięczność jest dobra dla zdrowia.

“Dary niedoskonałości”: Brene Brown. Kobieta, która bada wstyd. Autorka poruszających wystąpień na Ted.com. W książce pisze odwadze, współczuciu i więzi, o tym, że trzeba się odsłonić, żeby być w pełni kochanym i akceptowanym. Przełamać wstyd. Że w byciu autentycznym pomaga przyjęcie tego, że jesteśmy godni miłości właśnie teraz, tacy jacy jesteśmy. Słucham jej wystąpień co jakiś czas i za każdym razem trafia do mnie coś innego. Np. o zagłuszaniu uczuć – nie da się ich zagłuszać selektywnie, jeśli pozbywamy się prawa do przeżywania radości czy smutku w pełni, (np. nie odezwiemy się do obcej osoby, żeby jej powiedzieć że ma piękną sukienkę, bo to przecież wstyyyd!  – a często mam ochotę podchodzić do obcych ludzi!) pozbawiamy się jakiejś części nas samych. I inni też coś wtedy tracą. A odwaga (“courage”) pochodzi od serca (“coeur”). Piękne co? Bycie odważnym to bycie w kontakcie ze swoimi uczuciami.