Oto lista lektur, które polecacie. W nawiasie – kto poleca.
Meg Mateo Ilasco “Turn Your Creative Hobby into a Business” (Anna Jakubiak)
Barbara Fredrikcson “Pozytywność” (Marta Kowerko-Urbańczyk)
Jack Hawley “Potęga duchowego zarządzania” (Beata)
Spencer Johnson “Kto zabrał mój ser?” (Agnieszka Brzezoń)
Katarzyna Miller “Chcę być kochana tak jak chcę” (Aleksandra Janowska)
Magda Bębenek “Polka potrafi”(Katarzyna Gruk, Aleksandra Janowska)
Clarissa Pinkola Estes “Biegnąca z wilkami” (Aleksandra Janowska, Katarzyna Płaza)
Agnieszki Suchowierska “Bajka to życie albo z jakiej jesteś bajki.” (Aleksandra Janowska)
Olga Kozierowska ” Sukces pisany szminką” (Katarzyna Gruk)
Michele Fitoussi „ Helena Rubinstein. Kobieta która wymyśliła piękno” (Ewa Góra-Zastawny)
Jason Fried, David Heinemeier Hansson REWORK (Ola Bienas)
Katarzyna Frużyńska poleca i uzasadnia:
“Życie jako sztuka możliwości” – Benjamin i Rosamund Zander
on dyrygent, ona konsultantka, odważne wnioski i muzyczna lekkość całości! Czytam i wracam, by sprawdzić, czy daję ludziom 5-tki, czy sprawiam że błyszczą im oczy i czy gram na jednym pośladku. Zander zainspirował mnie tez do blogowania, ale to już inna historia, może na wakacyjny list do Latającej Szkoły?:)
“Radiota” – Marek Niedźwiecki – kocham Trójkę i jego głos (jakby powiedział, że kończy się świat, to bym pewnie stwierdziła “no tak, to czas się zbierać”), a od niedawna uwielbiam jego książkę, bo mądrze i trudno pisze o pasji. I to z niej wywnioskowałam, co może się przydać twórcom wszelakim:
- Jeśli wiesz, czego chcesz, wszystko Cię do tego poprowadzi (kółko recytatorskie nauczy cię dykcji, koleżanka z Zachodu wyśle płyty, będziesz dzwonił i pisał do tych bidnych redaktorów z Trójki, aż sobie o Tobie w końcu przypomną). Tylko czy wiesz co to takiego?
- Będziesz dziwakiem. Ludzie będą się śmiać z Twoich zainteresowań – zamiast iść na piwo z kolegami przesłuchujesz stare taśmy, słuchasz radia i notujesz w zeszycie najlepsze utwory.
- Jeśli wiesz, czego chcesz, czy naprawdę robisz 100% aby to osiągnąć?
- To będzie twoja tajemnica i intymne marzenie, coś czym dzielisz się tylko z najbliższymi. Będzie Cię to męczyć, ale nie będziesz chciał robić niczego innego.
- Może i do końca życia będziesz się stresował, czy robisz to tak dobrze jakbyś chciał i coś poprawiał. To pewnie znaczy, że Ci bardzo zależy.
“Non-Violent Communication” Marshalla Rosenberga – jako trener i coach pracuję często z ludzkimi emocjami, wiec wydaje mi się ważne, żeby mieć poukładane swoje. I ta książka dała mi parę odkryć na całe życie, z którymi walczę i spieram się cały czas: że inni ludzie nie są odpowiedzialni za poziom mojego szczęścia. Że z potrzebami i uczuciami się nie dyskutuje. Że jeśli o coś prosisz, ale złościsz się, gdy ta prośba nie jest spełniona, to znaczy, że to było żądanie. Że jest wiele strategii na realizację Twoich potrzeb. Wreszcie, że wdzięczność jest dobra dla zdrowia.
“Dary niedoskonałości”: Brene Brown. Kobieta, która bada wstyd. Autorka poruszających wystąpień na Ted.com. W książce pisze odwadze, współczuciu i więzi, o tym, że trzeba się odsłonić, żeby być w pełni kochanym i akceptowanym. Przełamać wstyd. Że w byciu autentycznym pomaga przyjęcie tego, że jesteśmy godni miłości właśnie teraz, tacy jacy jesteśmy. Słucham jej wystąpień co jakiś czas i za każdym razem trafia do mnie coś innego. Np. o zagłuszaniu uczuć – nie da się ich zagłuszać selektywnie, jeśli pozbywamy się prawa do przeżywania radości czy smutku w pełni, (np. nie odezwiemy się do obcej osoby, żeby jej powiedzieć że ma piękną sukienkę, bo to przecież wstyyyd! – a często mam ochotę podchodzić do obcych ludzi!) pozbawiamy się jakiejś części nas samych. I inni też coś wtedy tracą. A odwaga (“courage”) pochodzi od serca (“coeur”). Piękne co? Bycie odważnym to bycie w kontakcie ze swoimi uczuciami.
Dodałabym “13 pierwotnych Matek Klanowych” Jamie Sams. Szczególnie w oryginalnej wersji językowej.
@ Agata,
świetny pomysł z tą listą lektur, dzięki za przygotowanie!
@ Kasia – artecoach
13 pierwotnych Matek Klanowych mówisz? Zaintrygowało mnie….
To z tej samej kategorii co “Biegnąca z wilkami”, ale inaczej napisana, inaczej zorganizowana, najlepiej zacząć czytać w styczniu i delektować się nimi (Matkami Klanowymi) przez cały rok.
Ojej – Agata – po Twojej stronie widzę, jak upływa czas. Miałam wysłać swoją listę – ale teraz _ skoro tego nie zrobiłam – mam pomysł, jak to zrobić inaczej 🙂
Dla mnie bardzo ważną lekturą w tym roku była:
„Antykariera. W poszukiwaniu pracy życia” Ricka Jarowa.
Mam wrażenie, że od tej książki – wydanej po raz pierwszy w Stanach w 1995 (!) a w Polsce (co mnie już całkowicie zdziwiło) w 1998 – zaczęło się wszystko to, czym się teraz zajmujemy. Bardzo polecam czytać ją w całości i na wyrywki. Z ćwiczeniami i z warsztatami (bo i takie są).
Dziękuję za tę listę. Jesienne, chłodne wieczory nadchodzą, a kubek z gorącą herbatą i cieplutki koc już niecierpliwie czekają, by towarzyć mi w podróży, jaką jest czytanie książek.
1. zarządzanie czasem, które uspokaja: “Getting things done”, David Allen. mam pdf w języku angielskim gdyby ktoś miał ochotę, oczywiście na użytek własny (mail – santi@nieswieta.pl). polecam, gdy rozciągam erotyczną wyobraźnię. bo ideą poradnika jest zamykanie zadań w notesach/listach/pudełkach, nigdy nie kolekcjonując ich w głowie. a wolna głowa wtedy zostaje na inne tematy…
2. wychowanie dzieci: “Moje kompetentne dziecko”, Jaspers Julls oraz “Pozytywna dyscyplina”, Jane Nelsen. o potrzebie kochania i przynależności. alternatywnym systemie wzmocnień, kar i zasad. byciu z dziećmi oraz wspólnym realizowaniu zadań rodziny-zespołu.
3. seks. “Urban Tantra”, Barbara Carrellas. jest o urokach energetyzujących technik wschodu. ale wszystko w bardzo współczesnym kontekście. konkretnie. bez bruderii. napisane przez dawną hipiskę i lesbijkę – na to warto być gotowym. dla takich, co chcą odpowiedzi na już, a o tantrze za dużo nie słyszeli. wrażliwymi treści mogą nieco wstrząsnąć. choć niekoniecznie negatywnie.
ściskam,
Santi
Jakiś czas temu dostałam wiadomość z pytaniem:
Czy mogę polecić jakieś książki o copywritingu?
To pytanie wiąże się z tym wpisem i moimi propozycjami, których wtedy nie zdążyłam podesłać.
Zapraszam Was do lektury tu:
http://autentycznycopywriting.pl/czy-moge-polecic-jakas-ksiazke-o-copywritingu/
Dzięki!