Foto - Magdalena Trebert
Oto ja. W ręku trzymam jeden z kubków, na których produkcję dwa lata temu wydałam sporą część oszczędności. Myślałam, że kubki sprzedadzą się jak gorące bułeczki, bo z drugiej strony mają fajny napis “wstaję rano – piję kawę – robię niesamowite rzeczy – idę spać”. Nic z tego. Sprzedaż wysyłkowa, jeśli jest nieprzemyślana i nie ma możliwości zakupu “za jednym kliknięciem” – nie działa. Większość kubków rozdałam, część sprzedałam, ale po takim czasie, że nie poczułam zwrotu inwestycji. Wobec tego jak mądrze wydawać kasę zakładając własny biznes? Wiem, że lęk przed inwestycjami, które się nie zwrócą to bardzo częsta przeszkoda. Hamulec, który sprawia, że nie zakładasz lub nie rozwijasz swojego biznesu.
To co napiszę, to subiektywna opinia.
Nie upieram się, że są to uniwersalne prawdy.
Dzielę się doświadczeniem.
Ogólna zasada brzmi tak – inwestuj w to, co bezpośrednio przekłada się na zdobycie klientów i zysk.
WARTO ZAINWESTOWAĆ W:
Własny serwer i domena
Jeżeli ktoś wciąż myśli, że można prowadzić poważny biznes posiadając adres domeny www.nazwafirmy.blosgspot.com albo www.nazwafirmy.wordpress.com to niestety się myli. Darmowe hostingi (czyli inaczej serwery, czyli miejsca, gdzie „fizycznie” mieści się twoja strona www, w tym wypadku raczej blog) są dobre w fazie testowej, ale w momencie, kiedy zaczynasz działać na serio i chcesz, żeby cię odbierać jako profesjonalistkę, koniecznie zainwestuj we własny serwer.
Jest to koszt od 80 do 300 złotych rocznie. Domena to koszt od 0 do 100 złotych w zależności od promocji i końcówki (np. domeny „com” są droższe niż „pl”).
Ja – po bardzo kosztownych – doświadczeniach z Nazwą.pl, odradzam ci z całego serca oba molochy, czyli Nazwę.pl i Home.pl, które mają atrakcyjne promocje, ale później robią się nieprzyzwoicie drogie, a serwis oraz pomoc mają fa-tal-ne. Mówię o Nazwie.
Polecam za to Zenbox. Nie dlatego, że zawiera w sobie słowo zen, które ma w sobie to “coś”. Chodzi nie o magię, lecz o konkret. Jak w zenie. Cena serwera to 150 złotych za rok, a domeny 20 złotych. Na serwerze za 150 złotych możesz mieć kilka różnych domen. Przyzwoicie. Nie najtaniej na rynku, ale za to świetnie dbają o klienta. Tak słyszałam, wierzę, bo z zaufanych ust. Zatem przenoszę się niebawem na Zenbox.
Profesjonalna sesja fotograficzna
Mimo, iż przyjaźnię się z fotografami i znam sporo osób, które „pstryka” zdjęcia w czasie wolnym od pracy, postanowiłam nie prosić nikogo o przysługę i zainwestować w sesję z prawdziwego zdarzenia i znaleźć fotografa, którego styl i podejście całkowicie mi odpowiada. Potrzebowałam różnych zdjęć. Zdjęć na stronę, zdjęć do ilustrowania postów, zdjęć, które mają w sobie przekaz.
Zastanawiałam się, czy zamówienie sesji u Magdaleny Trebert z Warszawy, to nie zbyt duża ekstrawagancja i czy mieści się to w moim budżecie. W końcu Magdalena fotografowała dotychczas celebrytów, między innymi Jolantę Kwaśniewską i Maleńczuka… Jednak intuicyjnie czułam, że tego właśnie potrzebuję. To był strzał w dziesiątkę! Zdjęcia niebawem zasilą stronę.
Dlaczego? Bo dobrze zrobione zdjęcia to najlepsza wizytówka dla biznesu, najlepszy sposób, żeby oddać jego misję i energię. Żyjemy w kulturze obrazkowej. Kupujemy oczami. Myślimy oczami. Polecam Magdalenę Trebert z całego serca, ponieważ oprócz tego, że jest profesjonalna do bólu i pracuje na najlepszym sprzęcie, ma w sobie coś z szamanki.
Polecam też studio Chmiest w Krakowie, przy ulicy Karmelickiej. Mieści się w zasadzie w komplecie z salonem fryzjerskim Chmiest. Czyli wpierw fryz, potem pstryk. Ma wszystko co studio mieć powinno, czyli lampy, tła w różnych kolorach, świetną lokalizację.
Kursy dokształcające, w tym kursy robienia stron za pomocą WordPressa
Jestem wielką fanką edukacji i dokształcania się. A szczególnie polecam nauczenie się robienia stron za pomocą WordPressa. To wcale nie jest takie trudne. Moją stronę stworzyłam sama właśnie w ten sposób. WordPress.org to nie to samo co wordpress.com –ale o tym innym razem. Z drugiej strony, internet, a w szczególności Youtube pełen jest darmowych tutoriali, filmów dokształcających (chociażby kanał Marie Forleo), odpowiedzi na wszelkie pytania. Internet to mój sensei.
(Sensei – z jap. nauczyciel. Paktofonika zasłynęła stwierdzeniem “hiphop to mój sensei”, a to samo mogę powiedzieć o Youtubie).
„Wakacje-inspiracje” i wszystko co karmi twoją duszę
Jeżeli prowadzisz własny biznes musisz o siebie dbać 3 razy bardziej, niż osoba, która pracuje na etacie! To jest moje bardzo ważne odkrycie. Ponieważ od twojego stanu – mentalnego, zdrowotnego itd. – zależy to, jak ci będzie szło. Twój stan ma bezpośrednie przełożenie na interesy. Zatem musisz inwestować w swój dobrostan i w rzeczy, które cię energetyzują, nie ważne czy będą to rzeczy małe jak lampka wina lub nowa książka, czy duże jak trekking w Nepalu. Dbaj o siebie, kobieto.
DO NAMYSŁU:
Logo
Każdy normalny człowiek powie ci, że w biznesie bez logo ani rusz. Dobre logo to spory wydatek. W Krakowie ostatnio wybuchł skandal w związku z logiem igrzysk zimowych 2022 za które miasto zapłaciło – bagatela – 70 tysięcy złotych… Jednak idąc za głosem zdrowego rozsądku, zdradzę ci pewną tajemnicę. Otóż Latająca Szkoła nie ma profesjonalnego logo … i żyje. Ma czerwony kwadrat z białym napisem, który zrobiony jest za pomocą darmowej czcionki. Jest to moje dzieło, które nie rzuca na kolana, ani nie dodaje nikomu skrzydeł. Ale jest i nie razi. Następne luźne 2 tysiące złotych przeznaczę na zamówienie logo u Jerzego Tchórzewskiego z Jest Studio, który jest logo-cudo-twórcą, ale uczynię to z próżności i zamiłowania do kaprysu, a nie dlatego, że to racjonalne zachowanie. Założę się, że nowe logo nie przyciągnie ani jednej nowej klientki 😉
Ulotki
Ulotki zaśmiecają miasto i częściej, niż w sercach i umysłach, lądują w koszach. Szkoła nie posiada ulotek i żyje.
Pozycjonowanie w wyszukiwarkach
Zalecam ostrożność i przeanalizowanie zachowań twoich klientów i zapytanie się: „czy ktokolwiek trafia do mnie po wpisaniu słów kluczowych w wyszukiwarkę?” Jeżeli oferujesz pedicure w centrum Krakowa, to na pewno część klientek trafi do ciebie, szukając zakładów kosmetycznych w internecie i wpisując w Google „pedicure Kraków”. Ale jeśli na przykład jesteś coachem, to nie licz na to, że klient trafi do ciebie prosto z Googla!
NIE WARTO:
Programy do wysłania newsletterów (na starcie)
Newslettery są często niedocenioną siłą marketingową. Bardzo polecam wszystkim pisanie newsletterów, ale płacenie na starcie za programy do ich wysyłki, uważam za zbędny wydatek. Jestem fanką programu Mailchimp, który do wysyłania maili do 2000 subskrybentów miesięcznie jest darmowy. Plus jest świetny w obsłudze, intuicyjny, nowoczesny, perfekcyjny. Jest tak wspaniały, że trzymam się go, mimo iż przekroczyłam darmowy limit. I z przyjemnością płacę 50 dolarów miesięcznie za korzystanie z niego. Ale na start? Nie, nie warto.
Strony robione w html
Nikt mnie nie przekona, że jest sens inwestować w stronę www, którą jedna osoba projektuje, druga koduje, a właścicielka nie ma łatwej możliwości modyfikacji treści. Tak, zaraz posypią się gromy, że przecież można stworzyć tak zwany CMS dla właścicielki, czyli taki system modyfikacji treści, który polega na tym, że można się zalogować i modyfikować, to co jest na stronie. Wszystko to, czyli kod, CMS i piękne, darmowe i dające się dostosować do własnych potrzeb szablony oferuje WordPress za – uwaga – 0 złotych. Trzeba jedynie posiadać własny serwer (patrz punkt 1) i zaszalować na nim WordPressa pobranego ze strony www.wordpress.org.
Ok, a jak ty widzisz kwestię inwestycji?
Zapłaciłaś za coś i zobaczyłaś efekt? Zapłaciłaś za coś i masz poczucie, że wyrzuciłaś pieniądze w błoto? Podziel się swoim doświadczeniem.
Dzięki za miłe słowa. 🙂
Do listy czy warto pod dyskusję dodałbym unikalny wygląd bloga (to drożej), lub jakaś gotowa skórka za 10-45$, dzięki której odróżnimy się od innych.
Tak, gotowe i płatne szablony są warte uwagi. Ja korzystam z szablonu Elegant Themes. Nie duży wydatek, a dużo plusów. Ale jest tyle pięknych, darmowych szablonów, że można coś dla siebie znaleźć. A wyróżnić się contentem 🙂
Dziękuję za Twój artykuł. Jestem na etapie projektowania mojego biznesu. Moją stronę postawiłam na systemie Joomla. Nie mam doświadczenia z WordPressem, ale sądzę, że oba systemy znakomicie spełniają swoje zadanie, a przede wszystkim dają niesamowite możliwości samodzielnej edycji i obsługi własnej strony. Co najważniejsze, znajomość ich obsługi pozwala naprawdę wiele zaoszczędzić. Na najbliższy rok mam wykupiony serwer, na szczęście w żadnej z wymienionych przez Ciebie firm (opowiednio wcześniej zrobiłam dokładne rozeznanie terenu), jednak coraz poważniej myślę o usłudze w chmurze oferowanej przez np. krakowski Comarch i myślę, że tu też możemy znaleźć duże oszczędności w prowadzeniu biznesu. Jednak najbardziej dziękuję za przypomnienie, jak ważne jest zadbanie o siebie, o swój wypoczynek i odświeżenie umysłu. Jakoś wszystko co biznesowe zdążyłam dokładnie zaplanować, pominęłam w tym wszystkim siebie i dlatego ten artykuł trafił do mnie we właściwym momencie – za darmo!!! 🙂
Tak, Joomla też jest ok, powodzenia w nowym biznesie! Agata
Agata, dziękuję za artykuł. Wczorajszy seans kanapowy Kung Fu Panda (nie ma tajemniczego składnika!) i twoja słowa powstrzymały mnie od zamówienia dziś gadżetów za 400 zł. Przyjdzie jeszcze czas na piękne perypetiowe teczki 🙂
I też korzystam z Elegant Themes!
Teczki nie uciekną 🙂
Niedawno dowiedziałam się o Waszej szkole – byłyście w odwiedzinach w pobliskiej kawiarence i podobno tchnęłyście nową energię we wszystkich! Ja swój biznes prowadzę już od prawie 2 lat i napisać mogłabym chyba całą powieść, w co u mnie było warto a w co nie warto inwestować. Jednak chciałabym skupić się na jednym aspekcie… Przez ten cały czas nie inwestowałam w siebie, zero przyjemności, zero wolnego czasu, zero wypoczynku… i to był największy błąd. Organizm o sobie przypomniał na początku tego roku… Po 3 miesiącach najróżniejszych chorób (zaczęło się od zapalenia spojówek, potem grypa, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok i skończywszy na zapaleniu płuc) dopiero podczas leżeniu przez tydzień w łóżku z 40* gorączką zrozumiałam, co jest najważniejsze – bo nie mając zdrowia, nie mamy siły, aby podnieść się z łóżka, a co dopiero być skarbnicą pomysłów zarażającą innych swoją energią…
Iza, święte słowa!
Serwer i domena
Zgadzam się z Tobą, Agato, jeśli chodzi o opinię na temat home.pl. Po trzech latach opłat ok 300 zł i nie zwiększaniu ilości zdjęć i tekstu zostałam w tym roku zmuszona (blokowano mi stronę) do wykupienia usługi za 680 zł. Konkluzja: czasami nie warto oszczędzać na pracowniku. Gdybym 380 zł wydała na pracownika, miałabym ok. 25 roboczogodzin dla siebie. Rozkminienie opcji przenieś konto zajęłoby mi może dwie, trzy godziny. Brak czasu i wiedzy wyjął mi z kieszeni kilka złotych. W sam raz na fryzjera. Bez fryzjera nie mogę pracować, bo “łapię doła”. A to tym samym potwierdza Twoją tezę, że na wiedzy i pokarmie dla duszy się nie oszczędza.
Logo
Umyśliłam sobie kwiat śliwki, bo ma fajną symbolikę. Narysowałam na podstawie zdjęcia z internetu. Czy byłabym szczęśliwsza płacąc za to, nie wiem. Za dobrą nazwę firmy bym zapłaciła.
Z innych
Warto inwestować we współpracę. Sprawdziłam.
Pozdrawiam
I ja dziękuję za artykuł, dla mnie bardzo ważny, bo jestem na początku drogi w tworzeniu własnej firmy. Mam pytanie czy wordpressa uczyłaś się sama z internetu czy może na jakimś kursie? A jeśli chodzi o ważne elementy w prowadzeniu firmy to chyba też warto powiedzieć o FB czyli jak mówi mój kolega “twarzoksiążce”. Przez jednych przecenianym, przez innych niedocenianym źródłem informacji. Ja na latającą szkołę trafiłam właśnie przez FB i tu także obserwuje co się u Was dzieje. Tak też trafiłam na pocztę pantoflową, której artykuły ostatnio bardzo mi pomagają. Fajnie poczytać, że i inni maja wątpliwości, że warto pytać i szukać, bo czasem zapomina się o tak prostych rzeczach… Czekam na kolejne artykuły, tak trzymać! 🙂
Uczyłam się sama. Potem kupiłam książkę z płytą DVD. Dzięki za miłe słowa!
Agata,przeczytałam Twój tekst z zainteresowaniem i z jednym podpunktem nie moge się zgodzic-uważam ze dobrze zaprojektowany logotyp ma wielkie znaczenie,przynajmniej takie,jak domena z koncowka .com albo profesjonalna sesja foto. Dobre logo buduje od pierwszego wejrzenia wizerunek profesjonalnej i godnej zaufania firmy,a często moze powiedzieć o naszych walorach sporo więcej. W Twoim przypadku bez pomocy grafika wyszło Ci wysmakowanie,ale nie każdy ma tyle gustu i szczęścia:)przepraszam za brak polskich znaków i serdecznie pozdrawiam!
Tak, zgadzam się, że taki “logotyp wysokich lotów” może wywindować firmę i sprawić, że robi się dobre wrażenie na starcie. Chodziło mi tylko o to, że właśnie na stracie, jak się nie ma kasy nawet na ZUS, to nie powinno być to priorytetem, takim hamulcem, w stylu – nie mam logo, to koniec ze mną. To jest kwestia budżetu na start. Jak się ma na dobre logo, warto robić logo 🙂
Świetny artykuł 🙂 Ja właśnie pomagam znajomej w budowie wizerunku firmy w sieci i faktycznie na rynku pełno jest “potrzebnych” elementów, bez których biznes w sieci doskonale potrafi się obejść. Dodatkowo takie ograniczenie w kosztach pomaga odkryć nam własne, ukryte talenty.
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Powodzenia zatem! Dziękuję za komentarz 🙂
Wszyscy, którzy mają księgową, mówią, że to ich najlepsza inwestycja.
Świetny tekst! Dorzucam księgową jako must have. Teraz pomyślę o profesjonalnej sesji zdjęciowej i “dbaniu o siebie”. Już czas.
Ciekawa jestem jak Twoim zdaniem Agato wypada hosting na manifo w porównaniu z zenbox i innymi polecanymi przez ciebie miejscami na stronę www? http://pl.manifo.com/cennik.html
Moją stronę www z domeną manifo, która jest w fazie testowej, stworzyłam sama i na razie jestem zadowolona z możliwości samodzielnej edycji strony i obsługi klienta.
Edytor stron www na serwerze manifo opanowałam do tego stopnia, że mogę teraz oferować usługę zaprojektowania prostej i taniej stronki www 😉
Jednak zastanawiam się, jak będzie ewoluować moja strona wraz z postępem mojego biznesu, gdyż jestem w Latającej Szkole – edycja wiosenna 2014 🙂
Pozdrawiam i dowidzimisie 😉