Ten artykuł napisała dla Was Ola Sztąberska, która jest inicjatorką PROJEKTU ZMIANY. Projekt zmiana to darmowa inicjatywa coachingowo – rozwojowa. Ten artykuł jest zaproszeniem. Do zmiany. Do pisania. Do pomocy – poprzez stworzenie relacji.

podpis-imie……

 

.

OLA SZTĄBERSKA. PROJEKT ZMIANA

Wrzesień 2013
Zbliża się koniec lata. Ostatnie dni spędzam w rodzinnym mieście. Czas upływa na relaksowaniu się na tarasie z rodziną, sączeniu wody z miętą, pływaniu w jeziorze i na częstych rozmowach z przyjaciółką.  Za parę dni rozjedziemy się do swoich obecnych miast: do Warszawy i do Krakowa. Pozostaje nam tylko jeden plan do dopracowania: obie chcemy mądrze schudnąć. Chcemy się też razem motywować.  Powstaje  pomysł pisania do siebie o naszych postępach. Decydujemy się na bloga, w mailach byśmy się pogubiły. Żeby było prosto wymyślamy, że zamiast siadania, co drugi dzień przed pustym dokumentem w Wordzie, z pustką w głowie, ułatwimy sobie życie i będziemy odpowiadać na te same pytania. Uruchamiam mocno mózg i wymyślam 10 pytań opartych m.in. o moją wiedzę z zakresu coachingu  i psychologii pozytywnej. Pytania stają się schematem naszego bloga. Każda z nas pisze co drugi dzień, codziennie zatem pojawia się wpis ( najpierw jednak śmiejemy się do łez z własnej nieporadności jako świeżynki w zakładaniu bloga, potem z dumą jednak go uruchamiamy!)

Październik 2013
To działa! Wracamy do formy. Jest dobrze. Jesteśmy w procesie. W mojej głowie kiełkuje pomysł o masowym projekcie coachingowym – Projekcie Zmiana. Moje zawodowo-życiowe dążenie, żeby wspierać ludzi w ich zmianach, w układaniu swojego szczęścia. Ale o blogu mówimy tylko najbliższym…

Listopad 2013
Znajomi mówią, że fajny blog, że samo czytanie o naszej codziennej aktywności  motywuje. Anka chce dołączyć. Na szybko tworzymy stronę Projekt Zmiana. Same.
Michałowi podoba się pomysł i poleca go na Facebooku. Zgłasza się nasza wspólna znajoma. Po niej kolejna. I kolejna. Dla Nowych Osób  tworzę coachingowe formularze, które pomagają doprecyzować swój cel, wyznaczyć priorytety i ułożyć angażujące plany. Na podstawie wypełnionych formularzy dobieram pytania do blogów.
Robię Połączenia Blogowe, bo zgłaszają się w większości pojedyncze osoby, a filarem Projektu Zmiana jest relacja, czyli pisanie we dwójkę.

Styczeń 2013
Projekt Zmiana się rozwija. Przez pocztę pantoflową. Robię pierwsze spotkanie!  Uczestniczki mówią o Projekcie, o odpowiedzialności, jaką biorą za swoje życie:  „Dla mnie jest to taki trochę skok na trampolinie wymagający sporo odwagi i samodyscypliny;-) Projekt towarzyszy mi w codzienności, zbiera moje myśli i działania w całość, wymaga ode mnie realizacji założonych celów, motywuje i daje rozpęd – to takie koło zamachowe zmiany”.   „Projekt Zmiana jest skupieniem i koncentracją na ważnych, najważniejszych sprawach. Jest najpotężniejszą lekcją uważności. Zatrzymaniem na zachwytach, smakach, prostych i pięknych inspiracjach. Jest motywacją. Poznawaniem i zaprzyjaźnianiem się z K. Jest widzeniem światach w dobrych, jasnych barwach. Jest przywoływaniem celów, powstawaniem celów, egzekwowaniem celów; innymi słowy jest strażnikiem moich celów. Jest także pracą, trudną, żmudną, bez wymówek. Obnażaniem tego, co warto robić inaczej. Jest odwagą do sięgania po nowe. Jest wyzwaniem. Trzymaniem mnie w ryzach. Jest jak przytulenie. Poklepanie po łopatce. Zachęcający kopniak. Jest spotkaniem ze sobą, konfrontacją, rozliczeniem. Nade wszystko jednak wsparciem. Poduszką do lądowania. I pasem startowym.”

Marzec 2014
Projekt Zmiana wspiera 24 osoby we wprowadzaniu indywidualnych, wyjątkowych zmian. Kilka kolejnych osób przesyła nowe zgłoszenia. Czekają na Połączenia Blogowe. Wpadam na pomysł prowadzenia warsztatów wspierających – nie tak łatwo samemu wyznaczyć mobilizujące cele, wybrać priorytety z natłoku pomysłów czy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego właściwie chce od życia, od czego mam zacząć. Pierwszy warsztat prowadzę  na Progressteronie, mówię o Projekcie Zmiana wszędzie, gdzie jestem. Również na Latającym Kręgu. Agata zaprasza mnie do napisania posta gościnnego!

Kwiecień 2014
Projekt Zmiana (www.projekt-zmiana.com) darmowa inicjatywa internetowo- coachingowa doczekała się plakatu i wspomagających warsztatów. Mamy profil na Facebooku i tworzymy mikro społeczność osób wspierających się nawzajem. Wciąż się rozwijamy. Projekt mocno stoi na czterech filarach: proces, aktywność, relacja i odpowiedzialność. Jest moc. Naprawdę.
Myślisz o zmianie?

Ola@projekt-zmiana.com

_MG_8624